Jak się pisze relację, która będzie interesująca?

jak sie pisze relacje

Dobra relacja powinna przyciągnąć uwagę czytelników i trafić w gusta grupy docelowej. Można stwierdzić, że jest ona swego rodzaju sprawozdaniem z konkretnego wydarzenia, opisanym w obiektywny sposób. Jak napisać relację atrakcyjną dla odbiorców?

Jak napisać relację – kluczowe informacje

Dobra relacja powinna być stworzona w przejrzysty i klarowny sposób. Obecnie dobrym pomysłem jest też załączenie zdjęć czy infografik, które dodatkowo przyciągają uwagę czytelników. Język powinien cechować się poprawnością i prostotą – lepiej zrezygnować z wyszukanych słów i wieloczłonowych zdań. 

Podstawową zasadą jest też brak możliwości wyrażania własnych opinii na temat opisywanego wydarzenia. Relacja z definicji powinna być w pełni obiektywnym opisem. Wszystkie istotne fakty powinny zostać przedstawione w formie zgodnej z rzeczywistością, aby uniknąć szerzenia fake newsów. 

Jak napisać relację (zajrzyj także tutaj: https://skutecznycontent.pl/jak-napisac-relacje/), która będzie nie tylko poprawna, ale również interesująca w odbiorze? Pierwszym krokiem do stworzenia dobrej relacji jest przeprowadzenie researchu. Powinien on być dokładny, a zdobyte informacje należy uporządkować chronologicznie. Warto unikać wprowadzania treści, które mogłyby wywołać u czytelnika jakiekolwiek wątpliwości. Należy też pamiętać, że relacja jest krótkim tekstem, który powinien być złożony z prostych i konkretnych zdań.

Jak napisać relację – czy tytuł ma znaczenie?

Aby przygotowywana relacja była chętnie czytana przez odbiorców, niezbędne jest stworzenie dobrego tytułu. Jego zadaniem jest skłonienie adresatów tekstu do rozpoczęcia lektury. Poprawnie stworzony nagłówek musi być chwytliwy. Formy, które sprawdzają się najlepiej, to przede wszystkim równoważniki zdań, zdania pytające, objaśniające i wykrzyknikowe

Czytelnicy częściej decydują się na przeczytanie relacji, jeśli w tytule pojawiają się gry słowne lub liczby. Wzbudza to zainteresowanie i ciekawość. Ponadczasowym rozwiązaniem, które będzie zawsze na topie jest też tworzenie chwytliwych rymowanek. 

Zastanawiając się nad tym, jak się pisze relacje, nie można pominąć kwestii tytułu. Nawet idealnie stworzony tekst nie przykuje uwagi odbiorców, jeżeli nie będą zainteresowani już po natknięciu się na tytuł. W dzisiejszych czasach natłok informacji sprawia, że kwestia ta jest zdecydowanie ważniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. 

Jak się pisze relację – 5 głównych elementów dobrego tekstu

Jak się pisze relację atrakcyjną dla odbiorcy, uporządkowaną i poprawną pod względem formy? Podstawową regułą jest stosowanie się do zasady 5W: who, what, where, when, why

  • Kto – pierwszy akapit powinien wskazywać osobę, której dana relacja dotyczy. Warto zarysować pewien kontekst i opisać kim jest ten człowiek i jaką rolę odegrał w przedstawianym zdarzeniu.
  • Co – kolejnym krokiem jest krótkie przedstawienie sytuacji i zdarzeń, które miały miejsce. Z reguły jest to najobszerniejsza część relacji, która jest jej głównym punktem. Kolejne akapity to podanie bardziej szczegółowych informacji.
  • Gdzie – w kilku krótkich zdaniach należy wskazać, gdzie opisywane zdarzenie miało miejsce.
  • Kiedy – wskazanie ram czasowych to zwykle jedna linijka tekstu.
  • Dlaczego – opisując przyczyny zdarzenia, należy przedstawić jedynie rzetelne, potwierdzone informacje.

Przygotowując relację, należy pamiętać o prostocie wypowiedzi. Rozwinięcie formy powinno być napisane w poprawny sposób, ale należy unikać naukowego stylu i dodawania przypisów. Dobrym pomysłem z kolei będzie użycie cytatu. Najlepiej, jeśli będzie on wypowiedzią osoby, która brała udział w opisywanym zdarzeniu. 

Dobrze stworzona relacja powinna być konkretna. Należy zrezygnować z podawania niepełnych lub niepotwierdzonych informacji. Nie bez znaczenia jest też podsumowanie. Warto zastanowić się nad klarownym zebraniem najważniejszych informacji w formę jednego czy dwóch zdań. Najlepiej, jeśli stworzone zakończenie zachęci odbiorcę do przeczytania kolejnego tekstu. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane